Printer-Friendly Version

Meeting Schedule

Date / Time Studies & Bills Location Session  Note
  • Bill C-54, An Act to provide first nations with the option of managing and regulating oil and gas exploration and exploitation and of receiving moneys otherwise held for them by Canada
    • The Honourable Susan Barnes, Parliamentary Secretary to the Minister of Indian Affairs and Northern Development and Federal Interlocutor for Métis and Non-Status Indians (Indian Affairs and Northern Development and Federal Interlocutor for Métis and Non-Status Indians)
    • Chief Strater Crowfoot (Siksika First Nation)
    • Harley Frank, Council Member (Blood Tribe)
    • Kirby Manyfingers, Concillor (Blood Tribe)
    • Bruce Standingready (White Bear First Nations)
    • Clause-by-clause consideration
  • Examine and report on the involvement of Aboriginal communities and businesses in economic development activities in Canada
    • Lou Hammond Ketilson, Director (Centre for the Study of Co-operatives, University of Saskatchewan)
    • Carol Hunter, Executive Director (As an Individual)
    • Bud Jobin, Co-president (First Nations National Building Officers Association)
    • John Kiedrowski, Project Manager (First Nations National Building Officers Association)
    • Bill Lyall, President of the Board of Directors (Arctic Co-operatives Limited)
    • Keith Maracle, Co-president (First Nations National Building Officers Association)
    • Mary Nirlungayuk, Board Member (Canadian Co-operative Association)
Room 160-S, Centre Block 38-1 [Link to the notice of this meeting]
  • Examine and report on the involvement of Aboriginal communities and businesses in economic development activities in Canada
    • Robert Ballantyne, Chair of the Board (National Aboriginal Capital Corporation Association)
    • Dan Brant, CEO (National Aboriginal Capital Corporation Association)
    • Allan Luby, Chair (Aboriginal Tourism Canada)
    • Linda Webber, Acting Executive Director (Aboriginal Tourism Canada)
Room 160-S, Centre Block 38-1 [Link to the notice of this meeting]
  • Subject-matter of Bill S-16, An Act providing for the Crown’s recognition of self-governing First Nations of Canada
    • Consideration of a draft report
Room 160-S, Centre Block 38-1 [Link to the notice of this meeting]
In Camera
  • Examine and report on the involvement of Aboriginal communities and businesses in economic development activities in Canada
    • William Big Bull, Energy Manager (Piikuni Utilities Corporation)
    • Trent Blind, Chief Financial Officer (Siksika Resource Developments Ltd.)
    • Bert Crowfoot, Chief Executive Officer (Aboriginal Multi-Media Society of Alberta)
    • Clement Doore, Chief Executive Officer (Siksika Resource Developments Ltd.)
    • Trent Fox , Program Manager (Nakoda-Wesley First Nation)
    • Arthur New, Business Manager (Henry Bird Steinhauer Development Foundation Ltd.)
    • Melvin Steinhauer, President (Henry Bird Steinhauer Development Foundation Ltd.)
    • Ron Stonier, Economic Development Officer (Nakoda-Wesley First Nation)
Chief Joseph Big Plume Building Veterans Hall, 9911 Chiila Blvd., Tsuu T'ina AB 38-1 [Link to the notice of this meeting]
  • Examine and report on the involvement of Aboriginal communities and businesses in economic development activities in Canada
    • Alden Armstrong, President (Métis Settlements General Council)
    • Patrick Cleary, Senior Research Advisor (Little Red River Cree Nation)
    • Karen Collins, Minister of Economic Development (Métis Nation of Alberta)
    • Roy Fox, President (Indian Resource Council)
    • Larry Hutchinson, Senior Administrative Officer (Little Red River Cree Nation)
    • Larry Kaida, Assistant to the President (Indian Resource Council)
    • Richard Kappo, Grand Chief (Western Cree Tribal Council)
    • John Parkins, Economic Development Sector Advisor (Metis Nation of Alberta)
    • Kirk Purdy, Investment Sector (Indian Resource Council)
Chief Joseph Big Plume Building Veterans Hall, 9911 Chiila Blvd., Tsuu T'ina AB 38-1 [Link to the notice of this meeting]
  • Examine and report on the involvement of Aboriginal communities and businesses in economic development activities in Canada
    • Nelson Daychief, Chairman of the Board and Education Director (Sunchild E-Learning Community)
    • Lyle Dodginghorse, Councillor (Tsuu T'ina Nation)
    • Harley Frank (First Nations Oil and Gas Pilot Project)
    • Leonard Good Eagle, Chair (First Nations Oil and Gas Pilot Project)
    • Harry Goodrunning, Education Portfolio Holder, Sunchild First Nation (Sunchild E-Learning Community)
    • Kirby Manyfingers (First Nations Oil and Gas Pilot Project)
    • Peter K. Manywounds, Special Projects Consultant (Tsuu T'ina Nation)
    • Ryan Robb, Business Development Officer (Treaty 7 Management Corporation)
    • Martin Sacher, CEO and Program Administrator (Sunchild E-Learning Community)
    • Edwina Stump, CEO (Treaty 7 Management Corporation)
    • Roy Vermillion, CEO (Athabasca Tribal Council)
Chief Joseph Big Plume Building Veterans Hall, 9911 Chiila Blvd., Tsuu T'ina AB 38-1 [Link to the notice of this meeting]
  • Examine and report on the involvement of Aboriginal communities and businesses in economic development activities in Canada
    • Clarence Louie, Chief (Osoyoos Indian Band)
    • Tim Isaac, Band Councillor (Okanagan Indian Band)
    • Sophie Pierre, Chief, St. Mary's Indian Band (Ktunaxa Nation Council)
Manteo Resort Waterfront Room, 3762 Lakeshore Road, Kelowna BC 38-1 [Link to the notice of this meeting]
  • Examine and report on the involvement of Aboriginal communities and businesses in economic development activities in Canada
    • Brenda Chambers, Owner (Brenco Media Inc.)
    • Mike De Guevara, Councillor (Westbank First Nation)
    • Clarence (Manny) Jules, Chairman (Indian Taxation Advisory Board)
    • Robert Louie, Chief (Westbank First Nation)
    • Christina Rowland, Economic Development Officer (Okanagan Nation Alliance)
    • Ruth Williams, CEO (All Nations Trust Company)
Manteo Resort Waterfront Room, 3762 Lakeshore Road, Kelowna BC 38-1 [Link to the notice of this meeting]
  • Examine and report on the involvement of Aboriginal communities and businesses in economic development activities in Canada
    • Jane Atkinson, President (GTM Consulting)
    • Brenda Baptiste, Chair (Aboriginal Tourism Association of British Columbia)
    • Lynne Figgess, CEO (GTM Consulting)
    • John Olsen, President (Cree Industries)
    • Darryl Peters, Chief (Douglas First Nation)
    • Art Sterritt, Executive Director (Coastal First Nations)
    • Dolly Watts, Owner (Liliget Feast House)
Terminal City Club Tower Hotel Ceperley Room, 837 West Hastings Street, Vancouver BC 38-1 [Link to the notice of this meeting]
  • Examine and report on the involvement of Aboriginal communities and businesses in economic development activities in Canada
    • Harold Calla, Senior Counsellor (Squamish First Nation)
    • Jason Calla, Economist (Squamish First Nation)
    • Robert Dennis, Chief (Huu-ay-aht First Nation)
    • Brennan Gohn, Communications Manager (Khowutzun Development Corporation)
    • Keith Henry, Executive Director (Métis Nation British Columbia)
    • Nelson Leeson, President (Nisga’a Lisims Government)
    • Arthur Mercer, Economic Development Coordinator (Nisga’a Lisims Government)
    • Chief Roy Mussell, Chairman (Ch-ill-kway-uhk Forestry Limited Partnership)
Terminal City Club Tower Hotel Ceperley Room, 837 West Hastings Street, Vancouver BC 38-1 [Link to the notice of this meeting]
Legend
Audio Webcast
Audio Webcast
Video Webcast
Video Webcast
Meeting
Meeting
Minutes
Minutes
Transcripts
Transcripts
Interim
Interim
Unrevised information from meeting notice
Unrevised information from meeting notice
Subject to Change
Subject to Change