Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Aboriginal Peoples

First Session, Thirty-ninth Parliament, 2006

Chair: The Honourable GERRY ST. GERMAIN, P.C.


Tuesday, May 2, 2006 (in camera)
Tuesday, May 16, 2006 (in camera)
Wednesday, May 31, 2006
Wednesday, June 7, 2006

Issue No. 2

First and second meetings on:

The involvement of Aboriginal communities and businesses in economic development activities in Canada


WITNESSES:

Wednesday, May 31, 2006

Assembly of First Nations:

Chief Jason Goodstriker, Regional Chief of Alberta;

Judy Whiteduck, Director, Economic Development;

Dean Polchies, Research and Policy Analyst.

National Aboriginal Forestry Association:

Lorraine A. Rekmans, Executive Director;

Harry Bombay, Director Strategic Initiatives.

Wednesday, June 7, 2006

Donna Cona Inc.:

John Bernard, President and CEO.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Gerry St. Germain, P.C., Chair

The Honourable Nick G. Sibbeston, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Campbell, Dyck, Gill, Gustafson, *Hays (or Fraser), *LeBreton, P.C. (or Comeau), Lovelace Nicholas, Peterson, Segal, Smith, Watt

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Peterson substituted for that of the Honourable Senator Banks (May 2, 2006).

The name of the Honourable Senator Banks, substituted for that of the Honourable Senator Peterson (May 2, 2006).

Substitution pending for the Honourable Zimmer (May 9, 2006).

The name of the Honourable Senator Tkachuk substituted for that of the Honourable Senator Gustafson (May 15, 2006).

The name of the Honourable Senator Andreychuk substituted for that of the Honourable Senator Segal (May 15, 2006).

The name of the Honourable Senator Segal substituted for that of the Honourable Senator Andreychuk (May 15, 2006).

The name of the Honourable Senator Johnson substituted for that of the Honourable Senator Segal (May 15, 2006).

The name of the Honourable Senator Segal substituted for that of the Honourable Senator Johnson (May 16, 2006).

The name of the Honourable Senator Gustafson substituted for that of the Honourable Senator Tkachuk (May 16, 2006).

The name of the Honourable Senator Smith substituted for that of the Honourable Senator Hubley (June 6, 2006).

The name of the Honourable Senator Cook substituted for that of the Honourable Senator Gill (June 6, 2006).

The name of the Honourable Senator Gill substituted for that of the Honourable Senator Cook (June 7, 2006).