Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Aboriginal Peoples

Second Session, Forty-first Parliament, 2013-14

Chair: The Honourable DENNIS GLEN PATTERSON


Tuesday, October 21, 2014
Wednesday, October 29, 2014
Tuesday, November 4, 2014 (in camera)
Wednesday, November 5, 2014
Tuesday, November 18, 2014
Wednesday, November 19, 2014

Issue No. 9

Fourth and fifth meetings:

Bill C-428, An Act to amend the Indian Act (publication of by-laws) and to provide for its replacement

and

Fifteenth, sixteenth, seventeenth, eighteenth and nineteenth meetings:

Study on challenges relating to First Nations infrastructure on reserves

INCLUDING:
THE SEVENTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Bill C-428)


WITNESSES

Tuesday, October 21, 2014

As an individual:

Paul Chartrand, Professor of Law (retired) (by video conference).

Wednesday, November 5, 2014

Aboriginal Affairs and Northern Development Canada:

Daniel Leclair, Director General, Community Infrastructure Branch;

Karl Carisse, Senior Director, Strategic Policy, Planning and Innovation;

David Smith, Senior Director, Program Design and Partnerships;

Allan Clarke, Director General, Policy and Coordination Branch.

PPP Canada:

Greg Smith, Vice President of Finance, Risk, Administration and CFO.

Health Canada:

Sony Perron, Senior Assistant Deputy Minister, First Nations and Inuit Health Branch.

Tuesday, November 18, 2014

Assembly of First Nations:

Peter Dinsdale, Chief Executive Officer;

Irving Leblanc, Acting Director, Housing and Infrastructure.

Wednesday, November 19, 2014

Nishnawbe Aski First Nation:

Charmaine McCraw, Economic and Resource Development Unit Manager.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Dennis Glen Patterson, Chair

The Honourable Lillian Eva Dyck, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Beyak, *Carignan, P.C. (or Martin), *Cowan (or Fraser), Dyck, Enverga, Lovelace Nicholas, Moore, Ngo, Patterson, Raine, Sibbeston, Tannas, Wallace

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Dyck replaced the Honourable Senator Watt (November 7, 2014).

The Honourable Senator Ataullahjan was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 6, 2014).

The Honourable Senator Ataullahjan was added to the membership (November 5, 2014).

The Honourable Senator Watt replaced the Honourable Senator Dyck (November 3, 2014).

The Honourable Senator Watt replaced the Honourable Senator Moore (October 17, 2014).

The Honourable Senator Sibbeston replaced the Honourable Senator Watt (October 2, 2014).