Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Aboriginal Peoples

Second Session, Forty-first Parliament, 2013-14-15

Chair: The Honourable DENNIS GLEN PATTERSON


Wednesday, January 28, 2015
Tuesday, February 3, 2015
Wednesday, February 4, 2015
Tuesday, February 17, 2015
Wednesday, February 18, 2015
Tuesday, February 24, 2015
Wednesday, February 25, 2015

Issue No. 11

Twenty-sixth, twenty-seventh, twenty-eighth, twenty-ninth, thirtieth, thirty-first and thirty-second meetings:

Study on challenges relating to First Nations infrastructure on reserves

INCLUDING:
THE EIGHTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Housing on First Nations Reserves: Challenges and Successes)


WITNESSES

Wednesday, January 28, 2015

Manto Sipi Cree Nation:

Michael Yellowback, Chief;

Daniel Ross, Councillor.

Tuesday, February 3, 2015

Castlemain Group:

Jeffrey Frank, Senior Director.

Native Commercial Credit Corporation, Aboriginal Savings Corporation of Canada:

Jean Vincent, President and General Manager.

Wednesday, February 4, 2015

RBC Royal Bank:

Doris Bear, Head of Regional Aboriginal Banking Strategies;

Harry Willmot, Senior Manager, Aboriginal Markets.

Bank of Montreal:

Stephen Fay, Head of Aboriginal Banking, Commercial Banking Headquarters.

TD Bank Group:

Clint Davis, Vice President, Aboriginal Banking.

First Nations Bank of Canada:

Keith Martell, Chairman and Chief Executive Officer.

Tuesday, February 17, 2015

As an individual:

Robert Scott Serson, former Deputy Minister, Aboriginal Affairs and Northern Development Canada.

Public Policy Forum:

Julie Cafley, Vice-President.

Wednesday, February 18, 2015

Birch Narrows First Nation:

Jonathon Sylvestre, Chief.

Lac La Ronge Indian Band:

Tayven Roberts, Director, Public Works & Housing.

Tuesday, February 24, 2015

Dentons Canada LLP:

Michael Ledgett, Co-Chair, National Infrastructure & Public-Private Partnership Group.

Wednesday, February 25, 2015

Nak'azdli Indian Band:

Peter Erickson, Hereditary Chief and Capital, Housing and Lands Administrator, Band Office (by video conference).

District of Fort St. James:

Rob MacDougall, Mayor (by video conference);

Kevin Crook, Chief Administrative Officer (by video conference).

Federation of Canadian Municipalities:

Jacques Nadeau, Director, National Programs;

Theo Breedon, Manager, Program Development, National Programs.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Dennis Glen Patterson, Chair

The Honourable Lillian Eva Dyck, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Beyak, *Carignan, P.C. (or Martin), *Cowan (or Fraser), Enverga, Lovelace Nicholas, Moore, Ngo, Raine, Sibbeston, Tannas

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Dyck replaced the Honourable Senator Watt (February 19, 2015).

The Honourable Senator Watt replaced the Honourable Senator Dyck (February 16, 2015).

The Honourable Senator Dyck replaced the Honourable Senator Watt (February 4, 2015).

The Honourable Senator Tannas replaced the Honourable Senator Andreychuk (February 3, 2015).

The Honourable Senator Watt replaced the Honourable Senator Dyck (February 2, 2015).

The Honourable Senator Andreychuk replaced the Honourable Senator Tannas (February 2, 2015).

The Honourable Senator Moore replaced the Honourable Senator Fraser (January 29, 2015).

The Honourable Senator Dyck replaced the Honourable Senator Campbell (January 29, 2015).

The Honourable Senator Wallace was removed from the membership of the committee, substitution pending (January 29, 2015).

The Honourable Senator Tannas replaced the Honourable Senator Oh (January 29, 2015).

The Honourable Senator Enverga replaced the Honourable Senator Lang (January 29, 2015).

The Honourable Senator Fraser replaced the Honourable Senator Moore (January 28, 2015).

The Honourable Senator Oh replaced the Honourable Senator Tannas (January 27, 2015).

The Honourable Senator Lang replaced the Honourable Senator Enverga (January 27, 2015).

The Honourable Senator Campbell replaced the Honourable Senator Dyck (January 26, 2015).

The Honourable Senator Enverga replaced the Honourable Senator Oh (December 19, 2014).

The Honourable Senator Sibbeston replaced the Honourable Senator Watt (December 16, 2014).