Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Aboriginal Peoples

Second Session, Forty-first Parliament, 2013-14-15

Chair: The Honourable DENNIS GLEN PATTERSON


Tuesday, April 21, 2015
Wednesday, April 22, 2015
Tuesday, May 5, 2015
Wednesday, May 6, 2015 (in camera)

Issue No. 13

Thirty-ninth, fortieth, forty-first and forty-second meetings:

Study on challenges relating to First Nations infrastructure on reserves

INCLUDING:
THE NINTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Special Study Budget 2015-2016 — Challenges and potential solutions relating to First Nations infrastructure on reserves)


WITNESSES

Tuesday, April 21, 2015

Macdonald-Laurier Institute:

Ken Coates, Senior Fellow in Aboriginal and Northern Canadian Issues (by video conference).

First Nations Tax Commission:

C.T. (Manny) Jules, Chief Commissioner.

Wednesday, April 22, 2015

All Nations Trust Company:

Paul Donald, Chief Executive Officer (by video conference).

The Usand Group:

Sean McCoshen, Chairman and Chief Executive Officer;

Erinn Mah, Chief Operating Officer.

Forrest Green RMC:

Murray Rowe, Jr., President.

Assembly of First Nations:

Richard Nerysoo, Member, Working Group on Natural Resources Development (by video conference).

Tuesday, May 5, 2015

First Nations Financial Management Board:

Harold Calla, Executive Chair.

Compliance Strategy Group:

John Kiedrowski, President.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Dennis Glen Patterson, Chair

The Honourable Lillian Eva Dyck, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Beyak, *Carignan, P.C. (or Martin), *Cowan (or Fraser), Enverga, Lovelace Nicholas, Moore, Ngo, Raine, Sibbeston, Tannas

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Dyck replaced the Honourable Senator Watt (May 5, 2015).

The Honourable Senator Watt replaced the Honourable Senator Dyck (May 5, 2015).

The Honourable Senator Oh replaced the Honourable Senator Beyak (April 22, 2015).

The Honourable Senator Watt replaced the Honourable Senator Dyck (April 20, 2015).