Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Aboriginal Peoples

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable LILLIAN EVA DYCK


Tuesday, January 31, 2017
Tuesday, February 7, 2017
Wednesday, February 8, 2017

Issue No. 16

First, second and third meetings:

Study on the new relationship between Canada and First Nations, Inuit and Métis peoples

and

Nineteenth meeting:

Study on best practices and on-going challenges relating to housing in First Nation and Inuit communities in Nunavut, Nunavik, Nunatsiavut and the Northwest Territories


WITNESSES

Tuesday, January 31, 2017

As an individual:

J.R. (Jim) Miller, Professor Emeritus of History, University of Saskatchewan.

Tuesday, February 7, 2017

As an individual:

Brenda Macdougall, Chair, Métis Research, Department of Geography, Faculty of Arts, University of Ottawa.

Wednesday, February 8, 2017

As individuals:

John Borrows, FRSC, Canada Research Chair in Indigenous Law, University of Victoria (by video conference);

James Tully, FRSC, Distinguished Professor Emeritus of Political Science, Law, Indigenous Governance and Philosophy, University of Victoria (by video conference);

Michael Asch, Professor, Department of Anthropology, University of Victoria (by video conference);

Joshua Nichols, Faculty of Law, University of Victoria (by video conference).


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Lillian Eva Dyck, Chair

The Honourable Dennis Glen Patterson, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Beyak, Boniface, *Carignan, P.C. (or Martin), Christmas, Enverga, *Harder, P.C. (or Bellemare), Lovelace Nicholas, McPhedran, Mégie, Oh, Pate, Raine, Sinclair, Tannas, Watt

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of December 7, 2016, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Patterson replaced the Honourable Senator Martin (February 8, 2017).

The Honourable Senator Martin replaced the Honourable Senator Patterson (February 8, 2017).

The Honourable Senator Patterson replaced the Honourable Senator Martin (February 7, 2017).

The Honourable Senator Martin replaced the Honourable Senator Patterson (February 7, 2017).

The Honourable Senator Watt was added to the membership (January 31, 2017).

The Honourable Senator Mégie was added to the membership (January 25, 2017).

The Honourable Senator Meredith was removed from the membership of the committee, substitution pending (January 25, 2017).

The Honourable Senator Christmas replaced the Honourable Senator McCoy (December 19, 2016).

The Honourable Senator McCoy was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Pate was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Martin was removed from the membership of the committee, substitution pending (December 15, 2016).

The Honourable Senator Boniface was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator McPhedran was added to the membership (December 15, 2016).