Studies & Bills

Information prior to the 40th Parliament is from notices of meetings. For the official record, please refer to the related minutes and transcripts.

There are limited electronic records available for the period prior to the 35th Parliament. For historical information, please contact: ctm@sen.parl.gc.ca or 1-800-267-7362

Studies & Bills Date Referred Session  note  note
Bill C-6, An Act to establish the Canadian Centre for the Independent Resolution of First Nations Specific Claims to provide for the filing, negotiation and resolution of specific claims and to make related amendments to other Acts
(2003-09-25)
Bill C-6, An Act to establish the Canadian Centre for the Independent Resolution of First Nations Specific Claims to provide for the filing, negotiation and resolution of specific claims and to make related amendments to other Acts
(2003-04-02)
Tuesday, October 7, 2003 at 9:04 AM
  • Peter W. Hutchins, Attorney-at-law Hutchins, Soroka & Dionne (As an individual)
Thursday, October 2, 2003 at 9:05 AM
  • Roger Jones, Legal Counsel (From the Assembly of First Nations:)
  • Bryan Schwartz, Special Counsel (From the Assembly of First Nations:)
Wednesday, October 1, 2003 at 6:22 PM
  • Professor Larry Chartrand, Faculty of Law, University of Ottawa (As an individual)
Tuesday, September 30, 2003 at 9:00 AM
  • Allan MacDonald, Director (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Audrey Stewart, Director General, Specific Claims Robert Winogron, Senior Counsel (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • Robert Winogron, Senior Counsel, Justice Canada (Indian and Northern Affairs Canada)
Wednesday, June 11, 2003 at 6:25 PM
  • Daniel Bellegarde, Commissioner (From the Indian Claims Commission:)
  • Renée Dupuis, Chief Commissioner (Indian Claims Commission)
  • Kathleen Lickers, Counsel (From the Indian Claims Commission:)
Tuesday, June 10, 2003 at 9:10 AM
  • Michael Coyle, Assistant Professor, Faculty of Law, University of Western Ontario (As an individual)
  • Bill Erasmus, Regional Chief (From the Assembly of First Nations:)
  • Rolland Pangowish, Director Lands & Treaties Unit (From the Assembly of First Nations:)
  • Bryan Schwartz, Legal Counsel (From the Assembly of First Nations:)
Wednesday, June 4, 2003 at 6:34 PM
  • Grand Chief Clarence Pennier, Yemal Syiam (President) of the Sto:lo Nation (From the Alliance of Tribal Nations:)
  • Chief Stewart Phillip, President (From the Union of British Columbia Indian Chiefs:)
  • Deborah Smithson, Research Director (From the B.C. Treaty 8 First Nations:)
  • Chief Rolland Wilson (From the B.C. Treaty 8 First Nations:)
Tuesday, June 3, 2003 at 9:08 AM
  • Jim Big Plume, Lands and Treaty Researcher (From Tsuu T'ina Nation:)
  • Stanley Big Plume, Councillor (From Tsuu T'ina Nation:)
  • Chief Harry Cook, Lac La Ronge Indian Band (From the Prince Albert Grand Council:)
  • Gilbert Crowchild, Councillor (From Tsuu T'ina Nation:)
  • Al Ducharme, Executive Director (From the Prince Albert Grand Council:)
  • Marcel Head, Chief of Shoal Lake Cree Nation (From the Prince Albert Grand Council:)
  • Eric J. Large, Acting Chief (From Saddle Lake First Nation:)
  • Will Long Time Squirell, Council Member (From the Blood Tribe/Kainaiwa Tribal Government:)
  • Ron Maurice, Legal Counsel (From Tsuu T'ina Nation:)
  • Chief Chris Shade (From the Blood Tribe/Kainaiwa Tribal Government:)
  • Charles Whitecap, FN Government Specialist (From the Prince Albert Grand Council:)
  • Colleen Youngs, Coordinator and Research Technician, Specific Claims (From the Prince Albert Grand Council:)
Wednesday, May 28, 2003 at 6:30 PM
  • Chief Jean Guy Cimon, Executive Member (From the Atlantic Policy Congress of First Nation Chiefs:)
  • Cora Davis, Clan Mother Cayuga (From Six Nations Council:)
  • Peter Di Gangi, Director (From the Algonquin Nation Secretariat:)
  • David General, Counsellor (From Six Nations Council:)
  • Jo-Ann Green, Director Lands and Resources (From Six Nations Council:)
  • Roberta Jamieson (From Six Nations Council:)
  • Grand Chief Carol McBride (From the Algonquin Nation Secretariat:)
  • John G. Paul, Executive Director (From the Atlantic Policy Congress of First Nation Chiefs:)
Tuesday, May 27, 2003 at 9:05 AM
  • Ralph Abramson (From the Treaty & Aboriginal Rights Research Centre of Manitoba Inc.:)
  • Greg Ahenakew, First Vice Chief (From the Federation of Saskatchewan Indian Nations:)
  • Michael Anderson, Research Director (From Manitoba Keewatinowi Okimakanak Inc.:)
  • Jayme Benson (From the Federation of Saskatchewan Indian Nations:)
  • Chief Joe Hyslop, Executive Council Member (From Manitoba Keewatinowi Okimakanak Inc.:)
  • Grand Chief Chris McCormick (From the Association of Iroquois and Allied Indians:)
  • Carol Nadjiwon, Researcher (From the Association of Iroquois and Allied Indians:)
  • Chief Morris Shannacappo (From the Treaty & Aboriginal Rights Research Centre of Manitoba Inc.:)
Tuesday, May 13, 2003 at 9:18 AM
  • Bill Erasmus, Regional Chief (From the Assembly of First Nations:)
  • Rolland Pangowish, Director Lands & Treaties Unit (From the Assembly of First Nations:)
  • Bryan Schwartz, Legal Counsel (From the Assembly of First Nations:)
Tuesday, May 6, 2003 at 9:04 AM
  • The Honourable Robert D. Nault, P.C., M.P., Minister of Indian and Northern Affairs (As an Individual)
  • Gilles Binda, Senior Policy Advisor (From Indian and Northern Affairs Canada:)
  • Robert Winogron, Senior Counsel (From Indian and Northern Affairs Canada:)
Wednesday, April 30, 2003 at 6:27 PM
  • Rolland Pangowish, Director Lands & Treaties Unit (From the Assembly of First Nations:)
  • Bryan Schwartz, Legal Counsel (From the Assembly of First Nations:)
Issues affecting urban Aboriginal youth in Canada. In particular, the Committee shall be authorized to examine access, provision and delivery of services; policy and jurisdictional issues; employment and education; access to economic opportunities; youth participation and empowerment; and other related matters
(2002-10-29)
Tuesday, October 21, 2003 at 9:15 AM
Wednesday, October 8, 2003 at 6:35 PM
Tuesday, June 17, 2003 at 9:04 AM
  • Calvin Hanselmann (From the Canada West Foundation:)
Wednesday, April 2, 2003 at 6:20 PM
  • Stephanie Bolger, Youth Representative (From the New Brunswick Aboriginal People's Council:)
  • Betty Ann Lavallée, National Chief (From the New Brunswick Aboriginal People's Council:)
Tuesday, April 1, 2003 at 9:05 AM
  • Ruth Baxter, Executive Director (From the Oshki-Pimache-O-Win Education and Training Institute:)
  • Anne Lesage, Executive Director (From the Thunder Bay Indian Friendship Centre:)
Wednesday, March 26, 2003 at 6:30 PM
  • Pierre Nolet, President (Region 3) (Native Alliance of Quebec:)
  • Eric Ravenelle, Secretary, Board of Directors (From the Native Friendship Centre of Montreal:)
  • Manon Tremblay, Coordinator (Centre for Native Education, Concordia University:)
Tuesday, March 25, 2003 at 9:05 AM
Friday, March 21, 2003 at 1:20 PM
  • Rob Campre, Member, Edmonton Aboriginal Urban Affairs Committee (From the City of Edmonton)
  • Lewis Cardinal, Chair, Edmonton Aboriginal Urban Affairs Committee (From the City of Edmonton:)
  • Debbie Coulter, Member, Edmonton Aboriginal Urban Affairs Committee (From the City of Edmonton:)
  • Lyle Donald, coordonateur (From the Edmonton Metis Cultural Dance Society:)
  • Reverand James L. Holland, O.M.I. (From Sacred Heart Church:)
  • Heather Jacobs, Social Worker, Aboriginal Learning Centre (From the Edmonton Catholic Schools)
  • Bronwyn Shoush, Director (From the Aboriginal Justice Initiatives Unit :)
Friday, March 21, 2003 at 9:10 AM
  • Shirly McNeill, Assistant Vice-Principal (From the Amiskwaciy Academy:)
  • Lewis Cardinal, Director of Native Studies (From the University of Alberta:)
  • Theresa Cardinal, Administrator (From the Amiskwaciy Academy:)
  • Brenda Jones-Smith, Coordinator (From the University of Alberta:)
  • Donna Leask, Supervisor, Aboriginal Education (From the Edmonton Public Schools:)
  • Sean McGuiness, Principal (From the Ben Calf Robe School:)
  • Pam Sparklingeyes, Cultural Coordinator, Aboriginal Learning Centre (From Edmonton Catholic Schools:)
  • Eva Stang, Aboriginal Liaison Coordinator (From the Northern Alberta Institute of Technology:)
  • Sonja Willier, Language Arts Facilitator, Aboriginal Learning Centre (From Edmonton Catholic Schools:)
Wednesday, March 19, 2003 at 1:48 PM
  • Jerry Adams (From the Urban Native Youth Association)
  • Jan Haugan (From the First Nations Education Steering Committee)
  • Gloria Nahanee, Youth Services Provider (From the Eslha7an Learning Centre)
  • Fraser Smith, President (From the Aboriginal Sports and Development Centre)
  • Gail Sparrow, Musqueam First Nation (From the Pacific Sport National Sport Centre)
  • Misty Thomas, Night Hoops (From the Pacific Sport National Sport Centre)
  • Christa Williams, Executive Director (From the First Nations Education Steering Committee)
Wednesday, March 19, 2003 at 9:10 AM
  • Rita Barnes (From the B.C. Women's Health Centre)
  • Morris Bates, Specialized Victim Assistance Worker (From the Vancouver Police and Native Liaison Society)
  • Angie Todd-Dennis (From the B.C. Women's Health Centre)
Monday, March 17, 2003 at 1:45 PM
  • Darryl Bruce, Executive Director (From the Manitoba Aboriginal Sports and Recreation Council)
  • Marileen McCormick, President (From the Centre for Aboriginal Human Resources Development)
  • Diane Redsky, Director of Programs (From the Ma Mawi Wi Chi Itata Centre)
  • Troy Rupert (From the Circle of Life Thunderbird House)
  • Bill Shead, Chair (From the Aboriginal Centre of Winnipeg)
  • Leslie Spillett, Chair (From the Urban Aboriginal Education Coalition)
Monday, March 17, 2003 at 9:05 AM
  • Harvey Bostrom, Deputy Minister of Aboriginal and Northern Affairs (From the Government of Manitoba)
  • Giselle Campbell, Employment Equity Advisor (From Manitoba Hydro)
  • Elaine Cowan, President (From the Anokiiwin Group)
  • Crystal Laborero, Director, Aboriginal Employment Initiative (From the Winnipeg Chamber of Commerce)
  • Kathleen McKay, AMC Youth Advisory Council (From the Assembly of Manitoba Chiefs)
  • Grand Chief Dennis White Bird (From the Assembly of Manitoba Chiefs)
  • Jason Whitford, Regional Youth Coordinator (From the Assembly of Manitoba Chiefs)
Wednesday, February 26, 2003 at 6:15 PM
  • Warren Crowchild, Founder (From the National Native Sports Program)
Tuesday, February 25, 2003 at 9:08 AM
  • Brent Cotter, Q.C., Deputy Minister, Government Relations and Aboriginal Affairs (From the Government of Saskatchewan)
Wednesday, February 19, 2003 at 2:30 PM
  • Chief Blaine Commandant, Ontario Representative (From the Assembly of First Nations Chief's Committee on Human Resources)
  • Nancy Martin, Executive Director (From the Miziwe Biik Aboriginal Employment and Training)
  • Steve Williams, President (From the Aboriginal Labour Force Development Circle)
Tuesday, February 18, 2003 at 9:05 AM
  • Connie Boisvert, Director (From the Aboriginal Resource Centre)
  • Randy Jackson, Aboriginal Persons Living with HIV/AIDS Coordination Program (From the Canadian Aboriginal AIDS Network)
  • Delora Parisian, Executive Director (From the Aboriginal Family Services Centre)
  • Leona Quewezance, Health Promotion Coordinator (From All Nations Hope Aboriginal AIDS Network)
  • Ken Richard, Executive Director (From the Native Child and Family Services)
Wednesday, February 12, 2003 at 6:30 PM
  • Jonathan Potskin, Director (From the Urban Society for Aboriginal Youth)
  • Chief Patricia Waite, Advisor (From the Calgary Urban Indian Youth Centre)
  • Tom Warner, Executive Director (From the Regina Native Youth Community Services)
Tuesday, February 11, 2003 at 9:02 AM
  • John Kim Bell, Founder and President (From the National Aboriginal Achievement Foundation)
Wednesday, February 5, 2003 at 6:15 PM
  • Robert Adams, Executive Director (From the Native Canadian Centre of Toronto)
  • Leonzo Bareno, Director (From the Aboriginal Youth Leadership Development Program)
  • Arlen Dumas, Youth Program Manager (From the Native Canadian Centre of Toronto)
  • Beatrice Lavallée, Elder (From the Saskatchewan Indian Federated College)
  • Lyndon Linklater, Chairman of the Board (From the Saskatoon Indian and Metis Friendship Centre)
  • Ryan McMahon, Youth Coordinator (From the Native Canadian Centre of Toronto)
  • Wes Stevenson, Vice President, Administration (From the Saskatchewan Indian Federated College)
Tuesday, February 4, 2003 at 9:05 AM
  • Murray Hamilton, Program Coordinator (From the Gabriel Dumont Insitute)
  • Irene LaPierre, Principal (From the Piitoayis Family School)
Tuesday, December 10, 2002 at 9:05 AM
  • David Newhouse, Associate Professor and Chair, Native Studies (From Trent University)
Tuesday, December 3, 2002 at 9:05 AM
  • Laura J. Millken (From Big Soul Productions)
  • Jennifer Podemski (From Big Soul Productions)
Wednesday, November 27, 2002 at 6:18 PM
Tuesday, November 26, 2002 at 9:02 AM
  • Allison Fisher, Executive Director (From the Wabano Centre for Aboriginal Health)
  • Jerry Lanouette, President (From the Odawa Native Friendship Centre)
  • Richard Jock, Executive Director (From the National Aboriginal Health Organization)
  • Michael Tjepkema (From Statistics Canada)
Tuesday, November 19, 2002 at 9:10 AM
Legend
Audio Webcast
Audio Webcast
Video Webcast
Video Webcast
Meeting
Meeting
Minutes
Minutes
Transcripts
Transcripts
Interim
Interim
Meeting
Meeting
Witness
Witness

Orders of Reference

A committee’s order of reference is the Order of the Senate that authorizes it to examine a bill or to undertake a special study. Most committees require an order of reference before they can undertake such work. Three standing committees do, however, have permanent orders of reference, allowing them to undertake their work without waiting for a specific order of reference. These are the Committee on Rules, Procedures and the Rights of Parliament (responsible for proposing amendments to the rules of the Senate, examining questions of privilege and consideration of the orders and customs of the Senate and privileges of Parliament), the Committee on Internal Economy, Budgets and Administration (responsible for the financial and administrative matters relating to the internal management of the Senate) and the Committee on Ethics and Conflict of Interest for Senators.