Skip to Content

Studies & Bills

Information prior to the 40th Parliament is from notices of meetings. For the official record, please refer to the related minutes and transcripts.

There are limited electronic records available for the period prior to the 35th Parliament. For historical information, please contact: ctm@sen.parl.gc.ca or 1-800-267-7362

Studies & Bills Date Referred Session  note  note
Bill S-11, An Act respecting the safety of drinking water on first nation lands
(2010-12-14)
Wednesday, March 9, 2011 at 6:45 PM
  • Shawn (A-in-chut) Atleo, National Chief (Assembly of First Nations)
  • Irving Leblanc, Acting Director, Housing and Infrastructure (Assembly of First Nations)
Tuesday, March 8, 2011 at 9:30 AM
  • The Honourable John Duncan, M.P., Minister of Indian Affairs and Northern Development, Minister of the Canadian Northern Economic Development Agency and Federal Interlocutor for Métis and Non-Status Indians ()
  • Karl Carisse, Senior Director, Innovation and Major Policy Transformation, Regional Operations Sector (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Ivy Chan, Director, Environmental Public Health Divison (Health Canada)
  • Gail Mitchell, Director General, Community Infrastructure Branch, Regional Operations Sector (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Michel Roy, Assistant Deputy Minister, First Nations and Inuit Health Branch (Health Canada)
  • Paul Salembier, General Counsel (Department of Justice Canada)
Wednesday, March 2, 2011 at 6:45 PM
  • Dayle W. Bomberry, Senior Administrative Officer, Six Nations of the Grand River Territory (Six Nations Council)
  • Jim Bruce, member (Forum for Leadership on Water)
  • Bill Erasmus, National Chief (Dene Nation)
  • Nancy Goucher, Program Coordinator (Forum for Leadership on Water)
  • Joseph Jobin, Director of Livelihood (Treaty 8 First Nations of Alberta)
  • Clayton Leornard, Legal Counsel (First Nations of Alberta Technical Services Advisory Group)
  • William K. Montour, Chief, Six Nations of the Grand River Territory (Six Nations Council)
  • Vaughn Paul, Chief Executive Officer (First Nations of Alberta Technical Services Advisory Group)
  • Merrell-Ann Phare, Executive Director and Legal Counsel (Centre for Indigenous Environmental Resources)
  • Verna Polson, Algonquin Nation Director (Quebec Native Women Inc.)
Tuesday, March 1, 2011 at 9:30 AM
  • Jay Benedict, Director, Department of Technical Services (Mohawk Council of Akwesasne)
  • Jason Henry, Senior Circuit Rider Trainer (Ontario First Nations Technical Services Corporation)
  • Bob Howsam, Executive Director (Ontario First Nations Technical Services Corporation)
  • Steve Hrudey, Professor Emeritus, University of Alberta (As an individual)
  • Stan Louttit, Grand Chief, Mushkegowuk Council (As an individual)
  • Michael Mitchell, Grand Chief (Mohawk Council of Akwesasne)
  • Lyle Whitefish, Vice-Chief (Federation of Saskatchewan Indian Nations)
Wednesday, February 16, 2011 at 6:45 PM
  • Christopher Devlin, Executive Member, National Aboriginal Law Section (Canadian Bar Association)
  • Twila Gaudet, Consultation Liaison Officer (Kwilmu'kw Maw-Klusuaqn-Mi'kmaq Rights Initiative)
  • Randall Phillips, Grand Chief (Association of Iroquois and Allied Indians)
  • Joshua Shoemaker, Policy Analyst (Association of Iroquois and Allied Indians)
  • Laurie Suitor, Water and Wastewater Coordinator (Kwilmu'kw Maw-Klusuaqn-Mi'kmaq Rights Initiative)
Tuesday, February 15, 2011 at 9:30 AM
  • Cameron Alexis, Chief, Chiefs Committee on Water (Assembly of Treaty Chiefs of Alberta)
  • Michael Anderson, Research Director (Manitoba Keewatinowi Okimakanak, Inc.)
  • Marie-Ann Bowden, Professor of Law, College of Law, University of Saskatchewan (As an individual)
  • David Harper, Grand Chief (Manitoba Keewatinowi Okimakanak, Inc.)
  • Clayton D. Leonard, Counsel (Assembly of Treaty Chiefs of Alberta)
  • Theresa McClenaghan, Executive Director and Legal Counsel (Canadian Environmental Law Association)
  • John Paul, Executive Director (Atlantic Policy Congress of First Nations Chiefs Secretariat)
Wednesday, February 9, 2011 at 6:45 PM
  • Chief Robert Chamberlin, Vice-President (Union of British Columbia Indian Chiefs)
  • Ron Evans, Grand Chief (Assembly of Manitoba Chiefs)
  • Jane Fulford, Vice-President, Aboriginal Governance (Institute on Governance)
  • John Graham, Senior Associate (Institute on Governance)
Tuesday, February 8, 2011 at 9:30 AM
  • Shawn (A-in-chut) Atleo, National Chief (Assembly of First Nations)
  • Johanna Lazore, Senior Advisor (Chiefs of Ontario)
  • Irving Leblanc, Director of Infrastructure (Assembly of First Nations)
  • David Nahwegahbow, Senior Legal Counsel (Assembly of First Nations)
  • Angus Toulouse, Regional Chief of Ontario (Chiefs of Ontario)
Wednesday, February 2, 2011 at 6:45 PM
  • Karl Carisse, Senior Director, Strategic Initiatives Directorate, Community Infrastructure Branch, Education and Social Development Programs and Partnerships (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Christine Cram, Assistant Deputy Minister, Education and Social Development Programs and Partnerships (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Paul Salembier, General Counsel (Department of Justice Canada)
  • Shelagh Jane Woods, Director General, Primary Health Care and Public Health, First Nations and Inuit Health Branch (Health Canada)
Government Response, dated October 14, 2010, to the third report (interim) of the Standing Senate Committee on Aboriginal Peoples, entitled: First Nations Elections: The Choice is Inherently Theirs, tabled in the Senate on May 12, 2010
(2010-10-20)
Bill C-24, An Act to amend the First Nations Commercial and Industrial Development Act and another Act in consequence thereof
(2010-06-17)
Tuesday, June 22, 2010 at 9:30 AM
  • Annie Carrier, Principal Manager, Aboriginal Tax Policy Section (Department of Finance Canada)
  • Kris Johnson, Associate Director General, Lands Management Services (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Paul Salembier, General Counsel (Department of Justice Canada)
Examine the progress made on commitments endorsed by Parliamentarians of both Chambers since the Government’s apology to former students of Indian Residential Schools
(2010-06-02)
Wednesday, November 24, 2010 at 6:47 PM
  • Gilbert W. Whiteduck, Chief (Kitigan Zibi Anishinabeg First Nation)
Wednesday, November 17, 2010 at 6:48 PM
Wednesday, November 3, 2010 at 6:47 PM
  • Betty Ann Lavallée, National Chief (Congress of Aboriginal Peoples)
Wednesday, October 20, 2010 at 6:50 PM
  • Jeannette Corbiere Lavell, President (Native Women's Association of Canada)
  • Claudette Dumont-Smith, Interim Executive Director (Native Women's Association of Canada)
Tuesday, September 28, 2010 at 9:35 AM
  • Charlene Belleau, Manager, Indian Residential Schools Unit (Assembly of First Nations)
  • Clément Chartier, President (Métis National Council)
  • Elizabeth Ford, Director (Inuit Tapiriit Kanatami)
  • Chief Wilton Littlechild, Commissioner (Truth and Reconciliation Commission of Canada)
  • John Merritt, Senior Policy Advisor (Inuit Tapiriit Kanatami)
  • The Honourable Justice Murray Sinclair, Chair (Truth and Reconciliation Commission of Canada)
  • Marie Wilson, Commissioner (Truth and Reconciliation Commission of Canada)
Examine the federal government’s constitutional, treaty, political and legal responsibilities to First Nations, Inuit and Metis peoples and other matters generally relating to the Aboriginal Peoples of Canada
(2010-03-16)
Wednesday, March 23, 2011 at 6:47 PM
  • Dan Daniels, Deputy Minister, Department of Education, Culture and Employment (Government of the Northwest Territories)
Tuesday, March 22, 2011 at 9:37 AM
  • E. Rex Isaac, Band Councillor, Portfolio: Education (Walpole Island First Nation)
Tuesday, December 14, 2010 at 9:50 AM
  • Abraham Jolly, Director General (Cree School Board (Quebec))
  • Angus Toulouse, Regional Chief of Ontario (Chiefs of Ontario)
Wednesday, November 24, 2010 at 6:47 PM
  • Gilbert W. Whiteduck, Chief (Kitigan Zibi Anishinabeg First Nation)
Tuesday, November 23, 2010 at 9:32 AM
  • Patrick Borbey, Senior Assistant Deputy Minister, Treaties and Aboriginal Government (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Anik Dupont, Director General, Specific Claims (Indian and Northern Affairs Canada)
Tuesday, November 16, 2010 at 9:32 AM
  • Colin Kelly, Official Trustee (Northland School Division No. 61)
Tuesday, November 2, 2010 at 9:30 AM
  • Marie Battiste, Professor and Director, Aboriginal Education Research Centre (University of Saskatchewan)
  • Sheila Carr-Stewart, Professor, Department Head & Graduate Chair, Department of Educational Administration, College of Education (University of Saskatchewan)
Wednesday, October 27, 2010 at 6:48 PM
  • Solomon G. Sanderson, Chairman (First Nations Forum, First Nations Public Policy)
  • Larry Steeves, Assistant Professor, Faculty of Education (University of Regina)
Tuesday, October 26, 2010 at 9:30 AM
  • Reg Crowshoe, Chief (Blackfoot Confederacy)
  • Deborah Jeffrey, Acting Executive Director, British Columbia First Nations Education Jurisdiction Negotiations (First Nations Education Steering Committee)
  • Nathan Matthew, Negotiator, British Columbia First Nations Education Jurisdiction Negotiations (First Nations Education Steering Committee)
  • Claudine VanEvery-Albert, Councilor (Six Nations of the Grand River)
  • Christa Williams, Negotiator, British Columbia First Nations Education Jurisdiction Negotiations (First Nations Education Steering Committee)
Thursday, October 7, 2010 at 1:32 PM
  • John Barton, Acting Director of Education (Saskatoon Tribal Council)
  • Lon Borgerson, Director of Education (Ile-a-la-Crosse School Division)
  • Bruce Buruma, Director of Community Relations (Red Deer Public Schools)
  • Larry Cachene, Chief (Saskatoon Tribal Council)
  • Brian Celli, Superintendent of Schools (Wild Rose Public Schools)
  • Richard Dombrosky, Assistant Superintendent, Learning Services - Enhancement (Edmonton Catholic Schools)
  • Margaretha Ebbers, Supervisor, Aboriginal Education, Programs (Edmonton Public Schools)
  • Duane Favel, Chair, Board of Education (Ile-a-la-Crosse School Division)
  • Wes Fine Day, Cultural Advisor/Partnership Coordinator (Northwest Nations Education Council)
  • Gerry Guillet, Director of Education, Chief Executive Officer (Northwest Nations Education Council)
  • Dave Hutchinson, Superintendent (Regina Public Schools)
  • Betty McKenna, Elder (Regina Public Schools)
  • Calvin Racette, Aboriginal Education Coordinator (Regina Public Schools)
  • Edgar Schmidt, Superintendent (Edmonton Public Schools)
Thursday, October 7, 2010 at 9:02 AM
  • Vivian Ayoungman (As an individual)
  • Evelyn Good Striker, Education Researcher (Treaty 7 Management Corporation)
  • Gerry Hurton, Executive Director of Education (Federation of Saskatchewan Indian Nations)
  • Sheena Jackson, Education Director (Treaty 7 Management Corporation)
  • Quintine Kootenay, Grand Chief Liaison Officer (Confederacy of Treaty Six First Nations)
  • Rose Laboucan, Chief, Driftpile First Nation (Treaty 8 First Nations of Alberta)
  • Harry Lafond, Executive Director (Office of the Treaty Commissioner)
  • Eileen Lines, Interim Director of Education (Treaty 8 First Nations of Alberta)
  • Guy Lonechild, Chief (Federation of Saskatchewan Indian Nations)
  • Honourable Bill McKnight, P.C., Treaty Commissioner (Office of the Treaty Commissioner of Saskatchewan)
Tuesday, June 22, 2010 at 9:30 AM
  • Annie Carrier, Principal Manager, Aboriginal Tax Policy Section (Department of Finance Canada)
  • Kris Johnson, Associate Director General, Lands Management Services (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Paul Salembier, General Counsel (Department of Justice Canada)
Tuesday, June 15, 2010 at 9:31 AM
  • Roberta Jamieson, President and Chief Executive Officer (National Aboriginal Achievement Foundation)
  • David Newhouse, Chair and Associate Professor, Indigenous Studies, Trent University (As an individual)
  • Noella Steinhauer, Director of Education (National Aboriginal Achievement Foundation)
Wednesday, June 9, 2010 at 6:45 PM
  • Corinne Mount Pleasant-Jetté, President (Mount Pleasant Educational Services Inc.)
Tuesday, June 8, 2010 at 9:30 AM
  • Lise Bastien, Director (First Nations Education Council)
  • Denis Vollant, Executive Director (Institut Tshakapesh)
Wednesday, June 2, 2010 at 6:45 PM
  • John Richards, Professor, Public Policy Program (Simon Fraser University, C.D. Howe Institute)
Tuesday, June 1, 2010 at 9:30 AM
  • Cindy Fisher, President (Ontario Native Education Counselling Association)
  • Barry McLoughlin, Director of Lifelong Learning (Northern Nishnawbe Education Council)
  • Gwen Merrick, Associate Executive Director (Manitoba First Nations Education Resource Centre)
  • Bruce Stonefish, Executive Director (Indigenous Education Coalition)
Wednesday, May 12, 2010 at 6:45 PM
  • Frank Barrett, Principal (Office of the Auditor General of Canada)
  • Ronnie Campbell, Assistant Auditor General (Office of the Auditor General of Canada)
  • Sheila Fraser, Auditor General of Canada (Office of the Auditor General of Canada)
Tuesday, May 11, 2010 at 9:32 AM
Wednesday, May 5, 2010 at 6:49 PM
  • Michael Mendelson, Senior Scholar (Caledon Institute of Social Policy)
Wednesday, April 28, 2010 at 6:47 PM
  • Jane Badets, Director, Social and Aboriginal Statistics Division (Statistics Canada)
  • Evelyne Bougie, Analyst, Social and Aboriginal Statistics Division (Statistics Canada)
  • Eric Guimond, Acting Director, Research and Analysis Directorate (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Kathleen Keenan, Director General, Education Branch (Indian and Northern Affairs Canada)
Wednesday, April 21, 2010 at 6:45 PM
  • Paul Cappon, President and Chief Executive Officer (Canadian Council on Learning)
  • Jarrett Laughlin, Senior Research Analyst and Team Lead (Canadian Council on Learning)
Tuesday, April 20, 2010 at 9:31 AM
Wednesday, April 14, 2010 at 6:45 PM
  • Karl Carisse, Senior Director, Strategic Initiatives Directorate, Community Infrastructure Branch, Education and Social Development Programs and Partnerships (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Christine Cram, Assistant Deputy Minister, Education and Social Development Programs and Partnerships (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Debra Gillis, Director, Primary Health Care Division, Primary Health Care and Public Health Directorate, First Nations and Inuit Health Branch (Health Canada)
  • Dominique Poulin, Manager, Drinking Water Program, Primary Health Care and Public Health Directorate, First Nations and Inuit Health Branch (Health Canada)
  • Gina Wilson, Senior Assistant Deputy Minister, Regional Operations Sector (Indian and Northern Affairs Canada)
Tuesday, April 13, 2010 at 9:30 AM
  • Christine Cram, Assistant Deputy Minister, Education and Social Development Programs and Partnerships (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Sheilagh Murphy, Acting Director General, Operations and Planning Support Branch (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Claudette Russell, Director, Strategic Policy and Planning Directorate (Indian and Northern Affairs Canada)
Tuesday, March 30, 2010 at 9:34 AM
  • Stephen Gagnon, Director General, Implementation Branch (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Michel Roy, Senior Assistant Deputy Minister, Treaties and Aboriginal Government (Indian and Northern Affairs Canada)
Wednesday, March 24, 2010 at 6:50 PM
  • Geraldine McDougall, Gitxsan Hereditary Chief Spookw (As an individual)
  • Chief Marjorie McRae, Director, Gitxsan Government Commission (Gitanmaax Band Council)
Tuesday, March 23, 2010 at 9:32 AM
  • Anik Dupont, Director General, Specific Claims (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Michel Roy, Senior Assistant Deputy Minister, Treaties and Aboriginal Government (Indian and Northern Affairs Canada)
Wednesday, March 17, 2010 at 6:45 PM
  • Roy Gray, Director, Resolution and Individual Affairs Sector (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Brenda Kustra, Director General, Regional Operations Sector (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Martin Reiher, Senior Counsel (Department of Justice)
Legend
Audio Webcast
Audio Webcast
Video Webcast
Video Webcast
Meeting
Meeting
Minutes
Minutes
Transcripts
Transcripts
Interim
Interim
Meeting
Meeting
Witness
Witness

Orders of Reference

A committee’s order of reference is the Order of the Senate that authorizes it to examine a bill or to undertake a special study. Most committees require an order of reference before they can undertake such work. Three standing committees do, however, have permanent orders of reference, allowing them to undertake their work without waiting for a specific order of reference. These are the Committee on Rules, Procedures and the Rights of Parliament (responsible for proposing amendments to the rules of the Senate, examining questions of privilege and consideration of the orders and customs of the Senate and privileges of Parliament), the Committee on Internal Economy, Budgets and Administration (responsible for the financial and administrative matters relating to the internal management of the Senate) and the Committee on Ethics and Conflict of Interest for Senators.