Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Aboriginal Peoples

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable LILLIAN EVA DYCK


Tuesday, November 27, 2018
Wednesday, November 28, 2018 (in camera)

Issue No. 47

Third and fourth (final) meetings:
Subject matter of those elements contained in Divisions 11, 12 and 19 of Part 4 of Bill C-86, A second Act to implement certain provisions of the budget tabled in Parliament on February 27, 2018 and other measures


WITNESSES

Tuesday, November 27, 2018

First Nations Tax Commission:

C.T. (Manny) Jules, Chief Commissioner;

Marie Potvin, Legal Counsel.

First Nations Financial Management Board:

Harold Calla, Executive Chair.

Crown-Indigenous Relations and Northern Affairs Canada and Indigenous Services Canada:

Sheilagh Murphy, Assistant Deputy Minister, Lands and Economic Development;

Susan Waters, Director General, Lands and Environmental Management, Lands and Economic Development;

Leanne Walsh, Director, Fiscal Policy and Investment Readiness, Economic Policy Development, Lands and Environmental Management, Lands and Economic Development;

Eric Grant, Director, Community Lands Development, Lands and Environmental Management, Lands and Economic Development.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Lillian Eva Dyck, Chair

The Honourable Scott Tannas, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Boyer, Christmas, Coyle, *Day (or Mercer), Doyle, Francis, *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), LaBoucane-Benson, Lovelace Nicholas, McInnis, McPhedran, Ngo, Pate, Patterson, Plett, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the orders of the Senate of November 7, 2017 and of November 27, 2018, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Boyer replaced the Honourable Senator McCallum (November 28, 2018).

The Honourable Senator Plett was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Stewart Olsen was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 26, 2018).

The Honourable Senator Stewart Olsen was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator McInnis was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Lovelace Nicholas was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Coyle was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator McCallum was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Patterson was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Pate was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator LaBoucane-Benson was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Christmas was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Doyle was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Ngo was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Dyck was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Tannas was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Francis was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator McPhedran was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Dyck was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Lovelace Nicholas was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Tannas was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Doyle was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Christmas was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Pate was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator McCallum was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Ngo was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Patterson was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator McPhedran was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Coyle was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).