Studies & Bills

Information prior to the 40th Parliament is from notices of meetings. For the official record, please refer to the related minutes and transcripts.

There are limited electronic records available for the period prior to the 35th Parliament. For historical information, please contact: ctm@sen.parl.gc.ca or 1-800-267-7362

Studies & Bills Date Referred Session  note  note
Bill C-49, An Act providing for the ratification and the bringing into effect of the Framework Agreement on the First Nation Land Management
(1999-04-13)
Wednesday, May 12, 1999 at 4:05 PM
  • The Honourable Jane Stewart, P.C., M.P., Minister of Indian Affairs and Northern Development Canada ()
  • Kerry Kipping, Director, Resource Initiatives Directorate (The Department of Indian and Northern Affairs Canada)
  • Geneviève Thériault, Counsel, Legal Services (From the Department of Indian Affairs and Northern Development Canada)
  • Bob Watts, Assistant Deputy Minister, Lands and Trust Services (From the Department of Indian Affairs and Northern Development Canada)
Wednesday, May 5, 1999 at 5:40 PM
  • Mr. Bill Henderson, Legal Counsel (From the Interim Lands Advisory Board)
  • Joan McLeod, Land Manager, Nipissing No. 10 Reserve (From the District of West Nipissing)
  • Chief Austin Bear (First Nations Land Advisory Board)
  • Harold Calla, Senior Counsellor (Squamish First Nation)
  • Ms. Kerry-Lynne D. Findlay, Q.C. (Musqueam Park Leaseholders Parcel "A")
  • Robert Louie, Chair (Interim Lands Advisory Board)
  • Chief Joe Mathias, Squamish First Nation (From the Interim Lands Advisory Board)
  • William McCue, Director (Lands Advisory Board)
  • Mayor Gary O'Connor (District of West Nipissing)
  • Bill Williams, Chief of Squamish Nation (First Nations Lands Advisory Board)
Tuesday, May 4, 1999 at 5:15 PM
  • Murray Clemens, Legal Counsel (From Lynnwood Industrial Estates Ltd)
  • Vicky Huntington, Councillor (From the Lower Mainland Treaty Advisory Committee (LMTAC))
  • Velma Baker (As an individual)
  • Mayor Don Bell (From the Lower Mainland Treaty Advisory Committee (LMTAC))
  • Mr. Lou Blair (Lynnwood Industrial Estates Ltd.)
  • Nancy Chiavario, Chairman (Lower Mainland Treaty Advisory Committee)
  • David Didluck, Executive Director (From the Lower Mainland Treaty Advisory Committee (LMTAC))
  • Mayor John Les (Union of British Columbia Municipalities)
  • Wendy Lockhart-Lundberg ()
Tuesday, April 27, 1999 at 6:05 PM
  • Barbara Clifton, Hereditary Chief, Gitsxan, British Columbia (From the Native Women`s Association of Canada)
  • Ms. Marlene Lapierre, First Vice-President (From the Native Women`s Association of Canada)
  • Hubert E. Mantha, Legal Counsel (From the Ontario Association of Lessees on Native Lands)
  • Ms. Marilyn Buffalo (Native Women`s Association of Canada)
  • Ms. Lila Duffy, Special Assist (From the Native Women`s Association of Canada)
  • Phil Fontaine, National Chief (Assembly of First Nations)
  • Ms. Suzanne Leclair (Ontario Association of Lessees on Native Lands)
  • Bill Williams, Chief of Squamish Nation (First Nations Lands Advisory Board)
Tuesday, April 27, 1999 at 9:00 AM
  • Dr. Jon Kesselman (Musqueam/Salish Park Residents' Association)
  • Mr. Brian J. Wallace, Q.C. (Lawson, Lundell, Lawson & McIntosh)
Tuesday, April 20, 1999 at 5:15 PM
  • Mr. Bill Henderson, Legal Counsel (From the Interim Lands Advisory Board)
  • Chief Terrence Pelletier, Cowessess First Nation (From the Interim Lands Advisory Board)
  • Chief Arthur Bear, St. Mary's First Nation (From the Interim Lands Advisory Board)
  • Chief Austin Bear (First Nations Land Advisory Board)
  • Chief Rennie Goose, Mississaugas of Scugog Island First Nation (From the Interim Lands Advisory Board)
  • Chief William Lathlin, Opakwayak First Nation (From the Interim Lands Advisory Board)
  • Robert Louie, Chair (Interim Lands Advisory Board)
  • Ken Marchant, Legal Counsel (From the Interim Lands Advisory Board)
  • William McCue, Director (Lands Advisory Board)
  • Chief Lorraine McRae, Chippewas of Mnjikanning (From the Interim Lands Advisory Board)
  • Chief Harry O'Donaghey, N'Quatqua First Nation (From the Interim Lands Advisory Board)
  • Patrick Orr, Barrister and Solicitor, Legislative Drafting Services (From the Interim Lands Advisory Board)
  • Chief Margaret Penasse-Mayer, Nipissing First Nation (From the Interim Lands Advisory Board)
  • Barry Seymour, Former Chief of Lheidli T'enneh First Nation (First Nations Lands Advisory Board)
  • Bill Williams, Chief of Squamish Nation (First Nations Lands Advisory Board)
  • Chief Darlene Yellow Old Woman Munro, Siksika Nation (From the Interim Lands Advisory Board)
Wednesday, April 14, 1999 at 5:40 PM
  • Kerry Kipping, Director, Resource Initiative Directorate, Lands & Trust Services (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Geneviève Thériault, Counsel, Legal Services (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Bob Watts, Assistant Deputy Minister, Lands and Trust Services (Indian and Northern Affairs Canada)
Bill C-30, An Act to amend the powers of the Mi'kmaq of Nova Scotia in relation to education
(1998-06-16)
Wednesday, June 17, 1998 at 10:00 AM
  • John Brown, Associate Regional Director General Atlantic Region (From the Department of Indian Affairs and Northern Development:)
  • Allan Cracower, Legal Advisor (As an Individual)
  • Joe McNeil, Advisor, Intergovernmental Affairs, Atlantic Region (As an Individual)
  • The Honourable Jane Stewart, P.C., M.P., Minister of Indian Affairs and Northern Development (Department of Indian Affairs and Northern Development:)
Bill C-6, An Act to provide for an integrated system of land and water management in the Mackenzie Valley, to establish certain boards for that purpose and to make consequential amendments to other Acts
(1998-06-16)
Tuesday, June 9, 1998 at 10:13 AM
  • Gilles Binda, Senior Policy Advisor, Nunavut Secretariat Nunavut (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Will Dunlop, Director, Resource Policy and Transfers Directorate (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • John Merritt, Senior Advisor, Nunavut Secretariat (Department of Indian Affairs and Northern Development)
Tuesday, May 26, 1998 at 3:40 PM
  • Mr Peter Bannon, Director, Policy and coordination (From the Northwest Territories Ministry of Aboriginal Affairs (by vidéoconference))
  • Mr. Brian A. Crane, QC, Legal Counsel (From the Gwich'in Tribal Council)
  • Mr Rick Hardy, Legal Counsel (From the Sahtu Secretariat Inc. (by vidéoconference)
  • Fred Koe, Deputy Minister (Northwest Territories Ministry of Aboriginal Affairs (by vidéoconference))
  • Ms Rita Martin, Councillor (From the Mikisew Cree Nation)
  • Ms Ruby L. McDonald, Chairperson (From the Sahtu Secretariat Inc. (by vidéoconference))
  • Mr. Richard Nerysoo, President (From the Gwich'in Tribal Council)
  • Mr. Ian Taylor, Director of Economic Development (From the Mikisew Cree Nation)
  • Mr Gordon Yakeleya, Grand Chief, Sahtu Dene Council (From the Sahtu Secretariat Inc. (by vidéoconference))
Tuesday, May 12, 1998 at 10:06 AM
  • Ted Blondin, Land Claims Manager From the Dogrib Treaty 11 Tribal Council (As an Individual)
  • Rick Salter, Legal Counsel From the Dogrib Treaty 11 Tribal Council (As an Individual)
  • David Wilson, Acting Senior Negotiator, Dogrib Treaty 11 Claim (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • John B. Zoe, Chief Negotiator (Dogrib Treaty 11 Tribal Council)
Bill C-39, An Act to amend the Nunavut Act and the Constitution Act, 1867
(1998-06-08)
Tuesday, June 9, 1998 at 10:13 AM
  • Gilles Binda, Senior Policy Advisor, Nunavut Secretariat Nunavut (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Will Dunlop, Director, Resource Policy and Transfers Directorate (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • John Merritt, Senior Advisor, Nunavut Secretariat (Department of Indian Affairs and Northern Development)
Examine and report on the impact on the housing needs of Aboriginal peoples of the decision of the Canada Mortgage and Housing Corporation to terminate all of its "Social Housing Programs
(1998-05-28)
Bill S-14, An Act providing for self-government by the first nations of Canada
(1998-03-31)
Tuesday, March 2, 1999 at 5:00 PM
  • Al Broughton, Senior Counsel (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Allan Cracower, Counsel (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Barry Dewar, Director General, Self-Government Negotiations Branch (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Catherine MacQuarrie, Director, Aboriginal Governance Policy Directorate (Indian and Northern Affairs Canada)
Tuesday, February 9, 1999 at 9:05 AM
  • Chief Bertha L'Hirondelle, Sawridge Reserve (From the Sawridge Band (Alberta))
  • Mr. James Ryan, Legislative Drafter (As an Individual)
  • Mr. Martin Henderson (Aird & Berlis)
  • Mr. Mike McKinney, Legal Counsel, Sawridge Reserve (From the Sawridge Band (Alberta))
  • Ms Catherine Twinn, Legal Counsel, Lesser Slave Lake Indian Regional Council (From the Sawridge Band (Alberta))
Tuesday, December 1, 1998 at 10:09 AM
Bill C-6, An Act to provide for an integrated system of land and water management in the Mackenzie Valley, to establish certain boards for that purpose and to make consequential amendments to other Acts
(1998-03-26)
Wednesday, June 17, 1998 at 10:00 AM
  • John Brown, Associate Regional Director General Atlantic Region (From the Department of Indian Affairs and Northern Development:)
  • Allan Cracower, Legal Advisor (As an Individual)
  • Joe McNeil, Advisor, Intergovernmental Affairs, Atlantic Region (As an Individual)
  • The Honourable Jane Stewart, P.C., M.P., Minister of Indian Affairs and Northern Development (Department of Indian Affairs and Northern Development:)
Tuesday, June 9, 1998 at 10:13 AM
  • Gilles Binda, Senior Policy Advisor, Nunavut Secretariat Nunavut (Indian and Northern Affairs Canada)
  • Will Dunlop, Director, Resource Policy and Transfers Directorate (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • John Merritt, Senior Advisor, Nunavut Secretariat (Department of Indian Affairs and Northern Development)
Tuesday, May 26, 1998 at 3:40 PM
  • Mr Peter Bannon, Director, Policy and coordination (From the Northwest Territories Ministry of Aboriginal Affairs (by vidéoconference))
  • Mr. Brian A. Crane, QC, Legal Counsel (From the Gwich'in Tribal Council)
  • Mr Rick Hardy, Legal Counsel (From the Sahtu Secretariat Inc. (by vidéoconference)
  • Fred Koe, Deputy Minister (Northwest Territories Ministry of Aboriginal Affairs (by vidéoconference))
  • Ms Rita Martin, Councillor (From the Mikisew Cree Nation)
  • Ms Ruby L. McDonald, Chairperson (From the Sahtu Secretariat Inc. (by vidéoconference))
  • Mr. Richard Nerysoo, President (From the Gwich'in Tribal Council)
  • Mr. Ian Taylor, Director of Economic Development (From the Mikisew Cree Nation)
  • Mr Gordon Yakeleya, Grand Chief, Sahtu Dene Council (From the Sahtu Secretariat Inc. (by vidéoconference))
Tuesday, May 26, 1998 at 10:00 AM
  • Lloyd Chicot, Chief (From the Ka'a'gee Tu First Nation)
  • Bill Erasmus, National Chief (NWT Dene Nation)
  • Felix Lockhart, Grand Chief (From the Akaitcho Territory Tribal Council)
  • Mike Nadli, Grand Chief (Deh Cho First Nations:)
  • Leo Norwegian, Elder (From the Liidli Koe First Nation)
  • Greg Nyuli, Chief (From the Deh Gah Got'ie Dene Council)
Tuesday, May 12, 1998 at 10:06 AM
  • Ted Blondin, Land Claims Manager From the Dogrib Treaty 11 Tribal Council (As an Individual)
  • Rick Salter, Legal Counsel From the Dogrib Treaty 11 Tribal Council (As an Individual)
  • David Wilson, Acting Senior Negotiator, Dogrib Treaty 11 Claim (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • John B. Zoe, Chief Negotiator (Dogrib Treaty 11 Tribal Council)
Tuesday, May 5, 1998 at 9:05 AM
  • Sholto Douglas, Vice-President (North Slave Metis Alliance)
  • Paul Harrington, President (South Slave Métis Tribal Council)
  • George Kurszewski, Chief Negotiator (South Slave Métis Tribal Council)
  • Clem Paul, President (North Slave Metis Alliance)
Tuesday, April 28, 1998 at 10:11 AM
  • Jacques Denault, Policy Specialist, Resource Policy and Transfers Directorate (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • Will Dunlop, Director, Resource Policy and Transfers Directorate (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • Margaret Gray, Policy Specialist, Resource Policy and Transfers Directorate From the Department of Indian Affairs and Northern Development (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • Suzanne Grenier, Legal Counsel (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
Tuesday, March 31, 1998 at 10:12 AM
  • Harmit Bajaj, Director, Fiscal Relations Directorate (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • James F. Bishop, Chief Federal Negotiator, Claims and Indian Government (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • Mary Douglas, Legal Counsel, Legal Services From the Department of Indian Affairs and Northern Development (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • Mimi Fortier, Acting Director, Northern Oil and Gas Directorate From the Department of Indian Affairs and Northern Development (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • Normand Tremblay, Chief Economic Policy, Northern Oil and Gas Directorate (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
Bill C-8, An Act respecting an Accord between the Governments of Canada and the Yukon Territory relating to the administration and control of and legislative jurisdiction in respect of oil and gas
(1998-03-25)
Tuesday, March 31, 1998 at 10:12 AM
  • Harmit Bajaj, Director, Fiscal Relations Directorate (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • James F. Bishop, Chief Federal Negotiator, Claims and Indian Government (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • Mary Douglas, Legal Counsel, Legal Services From the Department of Indian Affairs and Northern Development (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • Mimi Fortier, Acting Director, Northern Oil and Gas Directorate From the Department of Indian Affairs and Northern Development (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • Normand Tremblay, Chief Economic Policy, Northern Oil and Gas Directorate (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
Examine and report upon Aboriginal self-government
(1997-12-09)
Wednesday, September 8, 1999 at 6:00 PM
Tuesday, June 15, 1999 at 9:00 AM
Tuesday, June 8, 1999 at 9:10 AM
Wednesday, June 2, 1999 at 5:45 PM
  • Mr. Ernest Awashish, President (Conseil de la Nation Atikamekw)
  • Mr. Marc Dubé, Chief Negotiator (From the Conseil de la nation Atikamekw)
  • Mr. Arnold Goodleaf, , Intergovernmental Relations Team (IRT) (From the Mohawk Council of Kahnawake)
  • Grand Chief Joseph Tokiro Norton (Mohawk Council of Kahnawake)
  • Mr. Frank Vieni, Federal Negotiator (From the Mohawk Council of Kahnawake)
Tuesday, May 4, 1999 at 9:15 AM
  • Charles Hunter, Legal Advisor (From the Inuvialuit Regional Corporation)
  • Grand Chief Perry Bellegarde (Federation of Saskatchewan Indian Nations)
  • Nellie J. Cournoyea, Chair and CEO (From the Inuvialuit Regional Corporation:)
  • Chief Tom Littlespruce (From the Federation of Saskatchewan Indian Nations)
  • Chief Miller Nawakayas (From the Federation of Saskatchewan Indian Nations)
  • Mr. Richard Nerysoo, President (From the Gwich'in Tribal Council)
  • Bob Simpson, Chief Negotiator, Beaufort/Delta Self-Government (negotiating) Office (From the Inuvialuit Regional Corporation)
  • Delbert Wapass, Vice Chief, Federation of Saskatchewan Indian Nations (Indian Resource Council)
Wednesday, April 28, 1999 at 5:40 PM
  • Professor Herb Nabigon (Laurentian University)
  • Mary Simon, Ambassador for Circumpolar Affairs (From the Department of Foreign Affairs and International Trade:)
Wednesday, April 21, 1999 at 5:35 PM
  • Paul Chartrand (Paul Chartrand Consulting Services)
Tuesday, April 20, 1999 at 9:15 AM
  • Erica Ballentyne ( From the Aboriginal Council of Winnipeg)
  • John Graham (From the Institute on Governance)
  • Naomi Handel (From the Aboriginal Council of Winnipeg)
  • The Honourable Chief Judge Linton J. Smith (Provincial Court of Saskatchewan)
Tuesday, April 13, 1999 at 5:20 PM
  • Veronica Dewar, President (Pauktuutit)
  • Dr. Mark Dockstator (As an individual)
  • Tracy O'Hearn, Executive Director (Pauktuutit)
Tuesday, April 13, 1999 at 9:05 AM
  • Mr. Bruce Gladue, Research and Development Advisor (From the Metis Nation of Alberta)
  • Mr. Lorne Gladue, Director of Federal-Provincial Initiatives (From the Metis Nation of Alberta)
  • Chief Harvey Nepinak (From the Assembly of Manitoba Chiefs)
  • Rod Bushie, Grand Chief (Assembly of Manitoba Chiefs)
  • Chief Michael Lawrenchuk (From the Assembly of Manitoba Chiefs)
  • Audrey Poitras, President (Métis Nation of Alberta)
Wednesday, March 24, 1999 at 6:05 PM
  • Mr. Peter Garrow, Director of Education (From the Akwesasne Reserve)
  • Mr. Micha Menczer, Legal Counsel, Mohawk Council (From the Akwesasne Reserve)
  • Mr. Raymond Mitchell, Police Portfolio (From the Akwesasne Reserve)
  • Mr. Vaughn Phillips, Chief (From the Akwesasne Reserve)
  • Mike Mitchell, Grand Chief (Akwesasne Reserve)
  • Ms Lucy Papineau, Director of Health (From the Akwesasne Reserve)
  • Mr. Russell Roundpoint, Intergovernmental Liaison Officer (From the Kahnawake Reserve)
Tuesday, March 23, 1999 at 9:15 AM
Wednesday, March 17, 1999 at 5:40 PM
  • Mr. Marc Maracle, Executive Director (From the National Association of Friendship Centres)
  • Wayne Helgason, President (National Association of Friendship Centres)
  • Ms Stacy Hill, Youth Representative, Vice-President, Aboriginal Youth Council (From the National Association of Friendship Centres)
  • Mr. Rod MacDonald, President, Law Commission of Canada (From the National Association of Friendship Centres)
  • Ms Vera Pawis-Tabobondung, President (From the Ontario Federation of Friendship Centres)
  • Tim Thompson, Executive Director (Ontario Federation of Friendship Centres)
Tuesday, March 16, 1999 at 10:05 AM
  • Ms Beverley Davies, Co-ordinator, Aboriginal Development Program (From Syncrude Canada Ltd)
  • Robert Loader, Manager, Aboriginal Affairs (Syncrude Canada Ltd.)
Wednesday, March 10, 1999 at 5:45 PM
  • Raoul Mackay, Historian (As an individual)
Tuesday, March 9, 1999 at 10:10 AM
  • Ken Noskey, President of the General Council (Alberta Métis Settlements)
  • Fred Martin, Ackroyd, Piasta, Roth and Day (As an individual)
Tuesday, March 2, 1999 at 9:07 AM
  • Diane Corbiere, Member (From the Indigenous Bar Association)
  • Leona Freed, President (Manitoba) (First Nations Accountability Coalition)
  • Rita Galloway, President (Saskatchewan) (First Nations Accountability Coalition)
  • David Nahwegahbow, President (Indigenous Bar Association)
  • Helen Semaganis, Secretary-Treasurer (From the Indigenous Bar Association)
  • Don Worme, Past President (From the Indigenous Bar Association)
Tuesday, February 16, 1999 at 5:15 PM
  • Raymond Chartrand, chef (From the Council of First Nations of Manitoba)
  • Gilbert Anderson, Chief and President (Michel Band)
  • David Brant, Chief (From the Council of First Nations of Manitoba)
  • Caren Buss, Legal Advisor (From the Michel Band)
  • Gary Gould, Secretary-Treasurer (From the New Brunswick Aboriginal Peoples Council)
  • Andrew Kirkness, Grand Chief (Indian Council of First Nations of Manitoba)
  • Betty Anne Lavallée (New Brunswick Aboriginal Peoples Council)
Tuesday, February 16, 1999 at 10:10 AM
Wednesday, February 10, 1999 at 5:45 PM
  • Alma Adams, Vice-President (From the Métis National Council of Women, Inc.)
  • Marie Anne Piché, Director (From the Métis National Council of Women, Inc.)
  • Harry Tulugak, Executive Assistant to the President (From the Makivik Corporation)
  • Pita Aatami, President (Makivik Corporation)
  • George Berthe, Corporate Secretary (From the Makivik Corporation)
  • Keith Chiefmoon, Southern Director (Standing) (From the Native Council of Canada)
  • Sheila Genaille, President (Metis National Council of Women)
  • Richard Long, Executive Director (From the Native Council of Canada)
  • Johnny Peters, Vice-President (From the Makivik Corporation)
  • Dorris Ronnenburg (Native Council of Canada)
  • Barbara Wendt, Elected Councillor (Beaver First Nation -- High Level Alberta) (From the Native Council of Canada)
Tuesday, February 9, 1999 at 5:12 PM
  • Martin Dunn, Consultant (As an individual)
  • Chief Eddy Head (From the First Nations Forum)
  • Chief Roy Head (From the First Nations Forum)
  • Chief Clarence Manny Jules (Indian Taxation Advisory Board)
  • Mr. Sol Sanderson, Chair (First Nations Forum)
Wednesday, February 3, 1999 at 5:40 PM
  • John Amagoalik, Chief Commissioner (Nunavut Implementation Commission)
  • Mr. Roger Obonsawin, President (From the O.I. Group of Companies)
  • Leonie Rivers, Acting Administrator (Representatives Aboriginal Women`s Council)
  • Ms Lynne Widdows, Technician, Sko'mish (From the Aboriginal Women's Council)
Tuesday, February 2, 1999 at 6:15 PM
  • Sharon H. Venne, Chief Negotiator (From the Akaitcho Territory Tribal Council)
  • Chief Don Balsillie, Deninu K'ue (From the Akaitcho Territory Tribal Council)
  • Ron Jamieson, Senior Vice President (Bank of Montreal)
  • Chief Jonas Sangris, Yellowknives Dene (Dettah) (Akaitcho Territory Tribal Council)
Tuesday, February 2, 1999 at 9:05 AM
  • Mr Tony Côté, Treaty 4 Representative (Treaty 4)
  • Mr Ron Crowe, Treaty 4 Representatives (Treaty 4)
  • Jake Falcon, Board Member (Congress of Aboriginal Peoples (Saskatchewan))
  • Rémy "Kak'wa" Kurtness, Chief Negotiator (Tribal Council of Mamuitun)
  • Chief Clifford Moar (Tribal Council of Mamuitun)
  • Chief Denis Ross (Tribal Council of Mamuitun)
  • Chief René Simon (Tribal Council of Mamuitun)
  • Jim Sinclair, President (Congress of Aboriginal Peoples (Saskatchewan))
Wednesday, December 2, 1998 at 5:37 PM
  • Harold Calla, Director of Finance (From the Squamish First Nations, B.C.)
  • Jason Calla (From the Squamish First Nations, B.C)
Wednesday, November 25, 1998 at 5:37 PM
  • Mel Buffalo, President (From National Aboriginal Housing Association)
Wednesday, November 18, 1998 at 5:41 PM
Wednesday, November 4, 1998 at 5:57 PM
  • Chief Hubert Haldane (From Laxgal'Sap Nisga'a Fishersmen's Commission)
  • Chief John Henderson From the Campbell River First Nations (As an Individual)
  • Chief Alfred Hunt (From the Kwaitul First Nation)
  • Christine Hunt, First Vice President (From the Campbell River First Nations)
  • Victor Kelly, Spokesperson (From the Allied Tribes Tsimshian Nation)
  • Richard Morgan (From Gitxsan Wet'suwet'en)
  • Mr. John Radosevic, President (From the United Fishermen and Allied Workers' Union:)
  • Greg Wadhams, Councillor (From the Namgis First Nations)
Wednesday, November 4, 1998 at 4:41 PM
Tuesday, November 3, 1998 at 9:10 AM
  • Mr. Philip Awashish, Commissioner, Cree Naskapi Commission (As an Individual)
  • Mr. Robert Kanatewat, Commissioner, Cree Naskapi Commission (As an Individual)
  • Mr. Richard C. Saunders, Interim Chairman (Cree Naskapi Commission:)
Tuesday, March 17, 1998 at 10:10 AM
  • Harry Adderley, Director, Special Projects (From the Department of Veterans Affairs)
  • Robert Eyahpaise, Acting Director, Lands Directorate (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • Matthew King, Director General, Strategic Policy Branch (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • David MacDonald, Director, Property Management (From the Department of Veterans Affairs)
  • Daniel McDougall, Acting Director, Policy Management Directorate (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
  • David Nicholson, Deputy Minister (from the Department of Veterans Affairs)
  • Rick Simison, Manager, Land Research (From the Department of Indian Affairs and Northern Development)
Legend
Audio Webcast
Audio Webcast
Video Webcast
Video Webcast
Meeting
Meeting
Minutes
Minutes
Transcripts
Transcripts
Interim
Interim
Meeting
Meeting
Witness
Witness

Orders of Reference

A committee’s order of reference is the Order of the Senate that authorizes it to examine a bill or to undertake a special study. Most committees require an order of reference before they can undertake such work. Three standing committees do, however, have permanent orders of reference, allowing them to undertake their work without waiting for a specific order of reference. These are the Committee on Rules, Procedures and the Rights of Parliament (responsible for proposing amendments to the rules of the Senate, examining questions of privilege and consideration of the orders and customs of the Senate and privileges of Parliament), the Committee on Internal Economy, Budgets and Administration (responsible for the financial and administrative matters relating to the internal management of the Senate) and the Committee on Ethics and Conflict of Interest for Senators.