Standing Senate Committee on Aboriginal Peoples
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Aboriginal Peoples

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable LILLIAN EVA DYCK


Tuesday, May 16, 2017 (morning meeting)
Tuesday, May 16, 2017 (afternoon meeting)
Wednesday, May 17, 2017

Issue No. 22

Tenth, eleventh and twelfth meetings:
Bill S-3, An Act to amend the Indian Act (elimination of sex-based inequities in registration)

INCLUDING:
THE SIXTH REPORT OF THE COMMITTEE
Bill S-3, An Act to amend the Indian Act (elimination of sex-based inequities in registration)


APPEARING

The Honourable Carolyn Bennett, P.C., M.P., Minister of Indigenous and Northern Affairs


WITNESSES

Tuesday, May 16, 2017

As individuals:

Lynn Gehl;

Nikolaus Gehl;

Mary Eberts, co-author of Matrimonial Property on Reserve.

Aboriginal Legal Services of Toronto:

Emilie Lahaie, Staff Lawyer.

Native Women's Association of Canada (NWAC):

Lynne Groulx, Executive Director;

Francyne Joe, Interim President;

Kim Wakeford, Policy Advisor.

Indigenous Bar Association:

Drew Lafond, Director.

Tuesday, May 16, 2017

Indigenous and Northern Affairs Canada:

Joëlle Montminy, Former Assistant Deputy Minister, Resolution and Individual Affairs;

Martin Reiher, Assistant Deputy Minister, Resolution and Individual Affairs;

Nathalie Nepton, Executive Director, Indian Registration and Integrated Program Management;

Candice St-Aubin, Executive Director, New Service Offerings, Resolution and Individual Affairs Sector.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Lillian Eva Dyck, Chair

The Honourable Dennis Glen Patterson, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Christmas, Doyle, Enverga, Frum, *Harder, P.C. (or Bellemare), Lankin, P.C., Lovelace Nicholas, Manning, McPhedran, Omidvar, Pate, Sinclair, *Smith (or Martin), Tannas, Watt

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of December 7, 2016, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Frum replaced the Honourable Senator Plett (May 17, 2017).

The Honourable Senator Plett replaced the Honourable Senator Martin (May 17, 2017).

The Honourable Senator Manning was added to the membership (May 17, 2017).

The Honourable Senator Omidvar replaced the Honourable Senator Marwah (May 17, 2017).

The Honourable Senator Martin replaced the Honourable Senator Raine (May 17, 2017).

The Honourable Senator Marwah replaced the Honourable Senator Boniface (May 16, 2017).

The Honourable Senator Boniface replaced the Honourable Senator Marwah (May 16, 2017).

The Honourable Senator Marwah replaced the Honourable Senator Boniface (May 15, 2017).

The Honourable Senator Raine replaced the Honourable Senator Martin (May 12, 2017).

The Honourable Senator Christmas replaced the Honourable Senator Gold (May 11, 2017).